کتاب روانشناسی عزت نفس

در این مقاله قصد داریم شما را با  کتاب روانشناسی عزت نفس نوشته ی ناتانیل براندن آشنا کنیم. ناتانیل براندن به عنوان پدر روانشناسی عزت نفس شناخته می شود و اولین فردی است که توانست شش ستون عزت نفس سالم را جمع آوری و به عنوان یک مجموعه ی کامل تدوین و معرفی نماید. در کتاب روان شناسی عزت نفس فرد متوجه می شود که عزت نفس اساسا به چه کیفیتی از شخصیت انسان اطلاق می شود و این که عوامل و عناصر آن کدام می باشد.

شش ستون عزت نفس به نقل از کتاب روانشناسی عزت نفس

شش ستون عزت نفس به شرح زیر است:

1. زندگی آگاهانه

2. خودپذیری

3. مسئولیت پذیری در قبال خود

4. ابراز وجود

5. زندگی هدفمند داشتن

6. یکپارچگی

کتاب در ایران

این کتاب که عنوان اصلی آن Six pillars of self esteem می باشد در ایران توسط مترجم توانا مهدی قراچه داغی به فارسی بگردانده شد و عنوان روانشناسی عزت نفس برای آن انتخاب گردید. در این کتاب برای ایجاد و ارتقای عزت نفس افراد تمرین های فراوانی در نظر گرفته شده است که رویکرد آن ها تقویت و بهتر کردن هر یک از مهارت های شش گانه ی فوق می باشد.

کتاب روانشناسی عزت نفس
کتاب روانشناسی عزت نفس

 در زندگی آگاهانه یاد می گیریم که حق انتخاب داریم. اگر من تصمیم گرفتم امشب به یک جشن تولد بروم به این معنی است که انتخاب کردم که به سینما نروم.

در خودپذیری یاد می گیریم که خود را دوست داشته باشیم و با همه ی کم و کاستی های ظاهری که داریم خودمان را بپذیریم.

در مسئولیت پذیری در قبال خود کاملا متوجه این موضوع می شویم که کسی قرار نیست بیاید. دراین دنیا یا من برمی خیزم و خودم را نجات می دهم و یا این که آن فرد منجی هرگز به سراغ من نخواهد آمد.

در ابراز وجود به خودمان این اجازه را می دهیم که با صدای بلند خواسته های خود را بیان کنیم. اجازه ندهیم حقی از ما ضایع شود. اجازه ندهیم صدای ما خاموش و خودمان نادیده گرفته شویم.

در زندگی هدفمند یاد می گیریم که در چشم اندازی طولانی مدت، به هدفی والا بپردازیم. آن چه را که دوست داریم انجام دهیم و در پی رویاهایمان باشیم.

و در نهایت در یکپارچگی می آموزیم که رفتارهای ما بهتر است با آنچه که به آن باور داریم در تضاد نباشد. در نهایت با انجام دادن تمریناتی که یک پروژه ی نزدیک هشت ماه می باشد، ارتقای عزت نفس تان را به خوبی مشاهده خواهید کرد. دکتر براندن در نهایت توصیه می نماید که اگر اثر مثبت را مشاهده کردیم برنامه را تکرار کنیم.

یک دیدگاه

  1. سلام من یه سوالی داشتم.در کتاب یکی از تمرینات هست که ۲ هفته زمان میبره میخوام بدونم ایا تو این ۲ هفته که تمرین رو انجام میدم خوندن کتاب رو ادامه بدم یا نه؟چون اگه ادامه بدم تمرین های دیگه روهم باید انجام بدم

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید