ویلیام جیمز

ویلیام جیمز زاده ی روز یازدهم ژانویه ی 1842 در نیویورک و درگذشته در روز بیست و شش آگوست 1910 در نیوهمپشایر، از روان شناسان سرشناس و برجسته در تمام دوران هاست. او را پدر روان شناسی آمریکا می دانند. او یک فیلسوف، روان شناس و متفکر بزرگ اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم بود. پس از پایان دوره ی پزشکی، جیمز شروع کرد به متمرکز شدن روی روان آدمی. او حتی یک شاهکار در این زمینه به رشته ی تحریر در آورد. نام این کتاب، اصول روانشناسی بود.

از همان ابتدای امر، ویلیام جیمز در یک خانواده ی فرهیخته دیده به جهان گشود. او بزرگ ترین فرزند از پنج فرزند خانواده بود. برادر کوچک تر او یعنی هنری جیمز به عنوان یک رمان نویس و نویسنده، صاحب منزلت و شهرت شد. بچه های خانواده ی جیمز توسط معلمان و مربیانی از نیویورک سیتی و اروپا تحت آموزش قرار گرفتند. اول از همه، ویلیام جیمز برآن شد تا یک هنرمند یا دانشمند شود. او نزد استاد ویلیام موریس هانت به یادگیری هنر نقاشی پرداخت. این زمانی بود که خانواده در نیوپورت زندگی می کرد.

ویلیام جیمز
ویلیام جیمز

اما در نهایت ویلیام جوان مسیری کاملا متفاوت را برای زندگی برگزید. در سال 1861 جیمز در مدرسه ی علمی لارنش ثبت نام کرد. در این جا بود که او توانست از رشته هایی مانند شیمی و فیزیولوژی بهره مند شود. در سال 1864 بود که روان شناس بزرگ آینده بر آن شد تا به دانشگاه هاروارد برود تا به رشته ی پزشکی مشغول شود. سال بعد از آن ویلیام جیمز، از دانشگاه مرخصی گرفت تا در یک سفر اکتشافی و مطالعاتی شرکت جوید. او همچنین در سال 1867 در آلمان زندگی کرد تا از شر یک سری مسائل و بیماری ها خلاص شود. این ها شامل پشت درد، مشکلات بینایی و افسردگی می شد.

بعد از این که در سال 1986 به عنوان پزشک فارغ التحصیل شد، بلافاصله تصمیم گرفت که به عنوان یک پزشک مشغول به کار نشود و برای همیشه طبابت را کنار بگذارد! او در نهایت توانست به یک استاد در دانشگاه هاروارد تبدیل شود. گرچه در ابتدا فیزیولوژی تدریس می کرد اما در نهایت به تدریس روان شناسی و فلسفه مشغول شد. ویلیام جیمز در سال 1878 با همسرش آلیس ازدواج کرد. آن ها پنج فرزند با هم داشتند: هنری، ویلیام، هرمان، مارگارت ماری و الکساندر. هرمان در دو سالگی به دلیل بیماری درگذشت و والدین خود را در ناامیدی رها کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید