هاوارد گاردنر

هاوارد گاردنر متولد 1943 یک روانشناس آمریکایی است. او در خانواده ای به دنیا آمد که از آلمان نازی به آمریکا مهاجرت کرده بودند. در زمان کودکی و نوجوانی همیشه علاقه ی فراوانی به مطالعه و نواختن پیانو داشت. اگر وارد دانشکده ی هاروارد نمی شد و با رشته ی روانشناسی توسعه ای آشنا نمی شد، قطعا مسیری را دنبال می کرد که خانواده برایش در نظر گرفته بودند، یعنی کسب و کار سنتی ای که از گذشته ها با این خانواده بود.

اما در دانشگاه هاروارد، بزرگان عرصه ی روانشناسی مانند اریک اریکسون و جروم برونر، تاثیر فراوانی روی هاوارد گاردنر داشتند و در ایجاد علاقه در ایشان بسیار موثر بودند. پس از اخذ مدرک دکتری از دانشگاه هاروارد در رشته ی روانشناسی و گذراندن دوره ی پسادکتری در زمینه ی عصب-روان شناسی، هاوارد گاردنر به طور مستمر و مرتب، وارد دنیای آکادمیک آموزش و روان شناسی شد.

تئوری هوش هاوارد گاردنر

در سال های 1980 گاردنر موفق شد تا تئوری های فراوانی را در زمینه ی هوش ارائه کرده و توسعه دهد. این تئوری ها همگی ریشه در کارهای تجربی ای داشت که گاردنر انجام می داد. هاوارد گاردنر توانست تجربیات ارزشمندی از مطالعه ی کودکان معمولی، کودکان با استعداد و بزرگسالانی با آسیب مغزی به دست آورد. در اواخر دهه ی 1970 و اوایل دهه ی 1980، گاردنر گروه مورد مطالعه ی خود را از میان بیماران بیمارستانی که آسیب مغزی داشتند و بچه مدرسه ای های سالم انتخاب کرد و موفق شد تئوری ای را ارائه دهد که نحوه ی مطالعه ی ما درباره ی هوش را تغییر داد و رشته های روانشناسی و آموزش را دگرگون کرد.

با ارائه ی تدوری هوش های چندگانه، ما پی بردیم که یک یک مدل هوش واحد خصوصا تحت تاثیر ژنتیک الزاما وجود ندارد. بلکه در عوض، انسان ها می توانند هوش های چندگانه ای مثلا در زمینه ی زبانی،فضایی و موسیقیایی داشته باشند. این حرکت توفانی دکتر گاردنر تاثیر فراوانی درباره ی دانش ما از هوش داشته است و به نظر می رسد سخنان ایشان در این زمینه کاملا منطقی باشد.

هاوارد گاردنر
هاوارد گاردنر

تغییر در دیدگاه ما

این تئوری می تواند راهنمای خوبی برای والدین باشد. این که بتوانند فرزندان خود را درباره ی زمینه های مختلف هوشی بررسی کنند، و پس از استعدادیابی درست، در زمینه ی پرورش آن بکوشند. برای آشنایی بیشتر با کارهای علمی دکتر هاوارد گاردنر می توانید مقالات و سایر مکتوبات علمی ایشان را مطالعه بفرمایید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید