ناخن جویدن در کودکان

153
ناخن جویدن در کودکان
ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن در کودکان

ناخن جویدن در کودکان یکی از عادت هایی است که بر خلاف مکیدن انگشت، حالتی تهاجمی دارد. ناخن جویدن در کودکان بزرگ تر از کودکان کم سن تر بیشتر دیده می شود. کودک از این طریق خشم و حالت تهاجمی خود را کنترل می کند. ناخن جویدن به ندرت ممکن است با مکیدن شست همراه باشد. والدین از ناخن جویدن در کودکان بیشتر از مکیدن انگشت ناراحت و نگران می شوند. زیرا ناخن جویدن نه تنها به ناخن ها صدمه می زند، بلکه دندان های کودک را هم خراب می کند و همین منبع نگرانی والدین می شود.

معمولا کودکان مضطرب به این عدت دچار می شوند. ناخن جویدن در افراد منقلب و هراسان، تسکین ایجاد می کند و مانند پیروزی است. ناخن جویدن در کودکان مضطرب آرامشی کاذب را پدید می آورد. این عادت گاهی تا مجروح کردن انگشتان پیش می رود. این پیروزی کاذب در واقع به بهای نابودی قسمتی از بدن حاصل می شود!

ناخن جویدن در کودکان
ناخن جویدن در کودکان

چرخه ی معیوب

این افراد به محض قطع کردن عمل خود دوباره با موجی از اضطراب فزاینده در برگرفته می شوند و نمی دانند با این حجم از تشویش چه کنند. به همین دلیل به ناچار عمل خود را دوباره از سر می گیرند. اما علل ناخن جویدن در کودکان چیست؟ فشار محیط بر کودک یکی از دلایلی است که او را به این سمت سوق می دهد. اگر کودک در هر موردی مانند نحوه دفع ادرار مورد سخت گیری و انضباط شدید قرار گیرد، نمی تواند بر موانع چیره شود و به خود فشار می آورد. این فشار او را دچار اضطراب می کند و عکس العمل آن ناخن جویدن می باشد. گاهی اوقات ناخن جویدن فقط به دلیل تقلید از یک فرد دیگر در خانواده یا تقلید از یک دوست در مدرسه ایجاد می شود بدون این که دلیلی برای آن وجود داشته باشد.

روش برخورد با این عادت مخرب به این صورت است که می توانید در صورت اتیولوژی محیطی، آن عامل را شناسایی و حذف کنید. تا جایی که ممکن است به کودک فشار وارد نکنید و تا می توانید فشار روحی را از او دور کنید. درست است که آموزش نظم و ترتیب ارزشمند است اما فراموش نکنید که هرگونه افراط و سختگیری کودک را دچار اضطراب می کند. همچنین نیازهای طبیعی کودک را بشناسید و کاری کنید که این نیازها ارضا شود. مثلا نیاز به دویدن، بازی و پریدن باید در کودکان به نحوه درست ارضا شود تا از ایجاد اضطراب جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: سه راهکار برای شادی بیشتر

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید