مدیریت کودک مضطرب

153
مدیریت کودک مضطرب
مدیریت کودک مضطرب

مدیریت کودک مضطرب

اگر یک فرزند مضطرب داشته باشید زحمت بیشتری برای مدیریت اوضاع خواهید داشت. برای مدیریت کودک مضطرب راه های زیر را دنبال کنید:1. به احساسات وی ارزش و اعتبار بدهید. وقتی فرزندتان به شما می گوید که درباره ی موضوعی احساسا ناراحتی و اضطراب دارد، بسیار وسوسه کننده است که بگویید “اصلا مهم نیست”، “درست می شود” یا “نگران نباش!” اما این دست از پاسخ ها یک پیام نهانی را به کودک می رساند و آن این که: احساسات تو درست نیست و نگران بودن تو هیچ پایه و اساسی ندارد.

جملات بهتر برای مدیریت کودک مضطرب

به همین دلیل از جملات رو به رو استفاده کنید تا به او نشان دهید که احساساتش کاملا معتبر و صحیح است. این موضوع باعث می شود پذیرش وی از خودش و احساسات اش بالاتر برود و هوش هیجانی اش افزایش یابد: “به نظر می رسد تو واقعا عصبی هستی” یا “من هم مانند تو در برابر یک جمع بزرگ کمی مضطرب می شوم.” حالا دقیقا زمان مناسب برای این است که به او بگویید علیرغم عصبی یا ناراحت بودن موفق خواهد شد: “در این شرایط حق داری ناراحت باشی اما من مطمئن ام که تو موفق خواهی شد.”

مدیریت کودک مضطرب
مدیریت کودک مضطرب

2. به او کمک کنید تهدیدهای واقعی و نگرانی های کاذب خود را بشناسد. همان طور که می دانیم یک تهدید واقعی سبب ایجاد ترس سالم در فرد می شود اما یک نگرانی کاذب فقط منشا اضطراب عصبی و ناسالم خواهد بود. بسیار مهم است که بچه ها را به شیوه های تحلیلی خوب مجهز کنیم. مثلا به او بگویید که اضطراب در واقع برای حفاظت از انسان ها وجود دارد. مثلا اگر قرار باشد یک شیر آن ها را دنبال کند، سیگنال های خطر به آن ها می گویند که باید از خودشان محافظت کنند و برای همین آن ها می توانند با بیشترین سرعتی که می توانند بدوند.

تذکر دوم

در کنار این، به آن ها بگویید که گاهی اوقات مغز آن ها می تواند سیگنال هایی را به اشتباه مخابره کند، به طوری که آن ها حس کنند به شدت می ترسند اما آن موقعیت “در واقع” فاصله ی بسیار زیادی از موقعیت دوراهی مرگ و زندگی دارد. به آن ها بگویید که در چنین شرایطی آن ها فقط یک اضطراب عصبی را تجربه می کنند که هیچ واقعیتی ندارد. این شرایط می تواند آماده شدن برای یک امتحان سخت، حرف زدن در جمع یا عضو شدن در تیم بسکتبال باشد.

3. تفکرات منفی آن ها را به چالش بکشید. بچه ها هم مانند بزرگسالان در معرض تفکر منفی هستند که آن ها را مضطرب می کند. این گونه فکرهای بچه ها را شناسایی و به چالش بکشید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید