مدیریت رقابت فرزندان

148
مدیریت رقابت فرزندان
مدیریت رقابت فرزندان

مدیریت رقابت فرزندان

در این جستار می خواهیم به موضوع مدیریت رقابت فرزندان بپردازیم. اگر بیش تر از یک فرزند داشته باشید، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که باید شاهد دعواهای آنها باشید و احتمالا داوری کنید. برای مدیریت رقابت فرزندان راه های زیر را استفاده کنید:

1. از فرزندان تان بخواهید درباره ی موضوع مورد اختلاف به شیوه ای مثبت رفتار کنند. باید به آن ها آموزش دهید که هر گونه تضاد و تناقض را به روشی سازنده رفع نمایند. مثلا یک راه برای این کار می تواند گوش کردن به نقطه نظر خواهر یا برادر باشد.

2. به بچه ها بگویید که خانواده ی شما مانند یک تیم است و بهتر است همه برای بهتر شدن تیم تلاش کنند. یعنی والدین و بچه ها باید با هم تلاش کنند و زحمت بکشند تا خانه ای سرشار از عشق و آرامش داشته باشند. به آن ها بگویید که هر گونه دعوا و حرف های بدی که زده می شود می تواند به تیم خانوادگی آسیب برساند.

دخالت کردن خوب است

3. دخالت کنید! برخی از والدین فکر می کنند باید گوشه ای بایستند تا بچه ها خودشان مشکل شان را رفع کنند اما این فقط برای دعواهای معمولی و آرام جواب می دهد و اگر دعوا بالا بگیرد و خشونت فیزیکی و کلامی ایجاد شود، والدین باید فورا دخالت کنند. در کنار بچه ها بنشینید و از آن ها بپرسید که دعوا سر چی بود؟ و بعد خیلی واضح به آن ها بگویید که خشونت و بی ادبی هیچ جایی در خانه ی شما ندارد.

مدیریت رقابت فرزندان
مدیریت رقابت فرزندان

4. به حرف های هر دو طرف دعوا به خوبی گوش کنید. از آن ها بپرسید چه چیزی می خواهند و چرا با خواهر یا برادر خود به مشکل خورده اند و همین سوال ها را هم از طرف مقابل بپرسید. شما باید خودتان را آماده کنید که در هر دعوای خواهر برادری دو داستان تقریبا متفاوت بشنوید! اما هر دوی آن ها باید حس کنند که شما دقیقا به حرف هایشان گوش کرده اید و به آن ها اهمیت داده اید. حالا اگر هر راه حلی ارائه کنید که تقریبا هر دوی آن ها سود ببرند، احتمال پذیرش این راه حل بالا خواهد بود.

نکات گوش کردن برای مدیریت رقابت فرزندان

در هنگام گوش کردن به داستان های بچه ها حرف شان را قطع نکنید و همین طور نگاهی همراه با قضاوت نداشته باشید. بچه ها معمولا بعد از این که حرف هایشان را می زنند احساس بسیار خوبی می گیرند چرا که حس می کنند حرف هایشان عادلانه شنیده می شود. با به کار بردن این راه حل ها می توانید محیط خانه را گرم تر و صمیمی تر از گذشته کنید و بچه ها ناخودآگاه همدل می شوند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید