مدیریت استرس

175
مدیریت استرس
مدیریت استرس

مدیریت استرس

استرس یعنی احساس این که زیر فشار غیرقابل تحملی هستیم. برای همه ما در دنیای مدرن پیش می آید که دچار استرس بشویم. اگر می خواهیم که با این حالت مقابله کنیم و با یک مدیریت استرس خوب تبعات آن را برای خود به حداقل رسانیم اول از همه باید علائم و نشانه های استرس را بشناسیم.

1. احساس نگرانی و اضطراب دائمی 2. احساس مغلوب و مرعوب بودن 3. مشکل در تمرکز 4. نوسانات خلقی یا تغییر در خلق و خو 5. مشکل در استراحت کردن 6. افسردگی 7.عزت نفس پایین 8. کمتر یا بیشتر از حالت عادی خوردن 9. تغییر در عادات خوابیدن 10. استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر برای آرامش یافتن 11. انواع دردها خصوصا تنش های عضلانی 12. اسهال و یبوست 13. احساس تهوع و سرگیجه 14. کاهش تمایلات فیزیکی.

مدیریت استرس
مدیریت استرس

برای مدیریت استرس می توانیم از سه راهکار کلی کمک بگیریم:

1. تعیین کنید که استرس چه زمانی شما را با مشکل رو به رو می کند.

2. دلایل استرس گرفتن تان را تعیین کنید.

3. سبک زندگی تان را مرور کنید.

اگر بتوانید مراحل بالا را با کمک یک درمانگر به خوبی طی کنید، به مرور زمان می توانید در شرایط استرس زا عملکرد خوبی داشته باشید. اما کارهایی هم هست که می تواند به یک عادت همیشگی تبدیل شود و شما را در برابر استرس مقاوم تر کند.

1. غذای سالم و کافی بخورید. این باعث می شود در برابر بیماری های دیابتی مقاوم شوید. در کنار این، مطالعات فراوانی وجود دارد که نشان می دهد غذاها چگونه می توانند روی خلق و خوی افراد تاثیر داشته باشند. شما می توانید با مطمئن شدن از این که مواد مورد نیاز مغز را به خوبی تامین می کنید، تضمینی برای سلامت روان تان داشته باشید. این مواد شامل ویتامین ها، املاح، گلوکز و آب کافی می باشند.

2. مراقب مصرف الکل باشید. اگر الکل مصرف می کنید، یا آن را قطع کنید یا مقدار مصرف تان را کاهش دهید.

3. ورزش کنید. سعی کنید ورزش حتما به بخشی از زندگی روزانه ی شما تبدیل شود و این طور نباشد که در برهه هایی از زمان به شدت ورزش کنید و در برهه های دیگر فقط بخوابید!

4. ذهن آگاهی را یاد بگیرید و تمرین کنید. تمرین های فراوانی برای این منظور وجود دارد. یوگا، تمرین بدنی، تمرین تنفس دیافراگمی، همگی می توانند تمرکز شما را به لحظه ی اینجا و اکنون بیاورند.

5. تلاش کنید جوری بخوابید که واقعا استراحت کرده باشید و خستگی تان رفع شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید