فیلیپ زیمباردو

فیلیپ زیمباردو یک روانشناس بزرگ است که بیش ترین شهرت او مربوط به آزمایش زندان استنفورد می باشد. فیلیپ زیمباردو در روز بیست و سوم مارس 1933 در نیویورک سیتی به دنیا آمد. برای اخذ مدرک لیسانس در سال 1954، وارد دانشکده بروکلین شد. او در رشته های سه گانه ی روان شناسی، انسان شناسی و جامعه شناسی تحصیل کرد. سپس به دانشگاه ییل رفت و از آن جایی که علاقه ی اصلی خود را پیدا کرده بود، خیلی زود در سال های 1955 و 1959 مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود را در رشته ی روانشناسی دریافت کرد.

تدریس دکتر فیلیپ زیمباردو

پیش از آن که به دانشگاه نیویورک رفته و استاد شود، به مدت کوتاهی در دانشگاه ییل به تدریس پرداخته بود. پس از یک سال تدریس در دانشگاه کلمبیا، عضو هیئت علمی دانشگاه استنفورد شد و تا پایان دوره ی استادی اش در آن سمت باقی ماند. مهم ترین کاری که فیلیپ زیمباردو انجام داد، آزمایش زندان استفورد بود که در سال 1971 انجام شد و از آن از تعدادی از جوانان خواستند که در نقش زندانی و زندانبان ظاهر شوند. از این آزمایش به عنوان خطرناک ترین آزمایشی که در روانشناسی انجام شده یاد می شود. تا جایی که به علت احتمال آسیب های زیاد آزمایش به حالت تعلیق درآمد.

فیلیپ زیمباردو
فیلیپ زیمباردو

 در سال 2002 آقای زیمباردو به عنوان رئیس انجمن روانشناسان آمریکا انتخاب شد. پس از بیش از پنجاه سال تدریس این روانشناس بزرگ در سال 2003 از دانشگاه استفورد بازنشسته شد اما در سال 2007 آخرین سخرانی خود را با موضوع اکتشاف طبیعت آدمی ارائه داد. امروزه او صاحب یک موسسه به نامHeroic Imagination Project است که منجر می شود افراد عادی مانند قهرمان رفتار کند.

شاید بتوان گفت مهم ترین تاثیری که این روانشناس بزرگ روی دانش روانشناسی داشت این بود که طبق آزمایش معروف خود نشان داد که رفتارهای انسان در شرایط خاص می تواند تغییر کند. تاثیرات فیلیپ زیمباردو در دانش روانشناسی را می توان در نوشته ها و دوران تدریس طولانی اش جست و جو کرد. با این که نسبت به آزمایش زندان، دیدگاه منفی و انتقادات زیادی وارد شد اما، باعث شد بشر بتواند نگاه دقیق تری به ابعاد تاریک تر خود داشته باشد، همان طور که نمونه ی واقعی آن در زندان های عراق مشاهده می شود که انسان ها چه رفتارهای سادیستی ای می توانند با هم داشته باشند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید