حاملگی و استرس

339
حاملگی و استرس
حاملگی و استرس

حاملگی و استرس

حاملگی و استرس ، دو مفهومی که می توانند ارتباط تنگاتنگی با هم داشته باشند. شاید خود شما هم تجربه این را داشته باشید یا در اطرافیان تان دیده باشید که مادران باردار شرایط احساسی خاصی دارند. حامله بودن می تواند موجی از احساسات را به همراه بیاورد و به طور کامل شما را در بر بگیرد. مادر باردار می تواند احساسی از اضطراب، استرس یا ناراحتی داشته باشد. اما باید به یاد داشته باشیم که این امواج احساسی شدید کاملا طبیعی هستند به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتند.

 استرس

استرس پاسخی است که بدن ما در برابر تغییرات بزرگ از خود نشان می دهد. این تغییر بزرگ می تواند حاملگی باشد بنابراین نباید از موضوع حاملگی و استرس تعجب کنیم. بسیاری از مادران جوان این احساس را دارند که تحریک پذیر شده اند، خیلی وقت ها گریه می کنند. آن ها ممکن است تغییراتی در الگوی خواب، غذا خوردن و بسیاری دیگر از عادات روزانه داشته باشند.

حاملگی و استرس
حاملگی و استرس

به همین دلیل است که میگوییم مادران باردار باید توسط همسر، و سایر اعضای خانواده حمایت فیزیکی و عاطفی شوند تا از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری به عمل آید. برخی از اوقات استرس مفید است چرا که می تواند انسان را به واکنش و رو به رو شدن با چالش های زندگی وادارد. برای برخی از زنان فقط پی بردن به این که باردار هستند می تواند تجربه ای بسیار پر از استرس باشد. آن ها ممکن است آمادگی کافی نداشته باشند و یا حتی چنین برنامه ریزی ای برای زندگی شان نداشته باشند.

به همین دلیل خبر باردار بودن می تواند به عنوان یک استرسور بزرگ در نظر گرفته شود. ممکن است در آن لحظه احساس کنید که کنترل اوضاع از کف تان خارج شده و حالا نمی دانید دقیقا باید چه کار کنید. ممکن است کار، زندگی خانوادگی، تحصیل شما، ورزش تان روتین های زندگی تان همه و همه تحت تاثیر باردار بودن تان قرار گیرند. شما حتی ممکن است از این که نمی دانید چه تجربه هایی را پشت سر خواهید گذاشت، بترسید و برآشفته شوید.

سخن آخر

اما در پایان باید بگویم که همه این ها قابلیت حل شدن دارند، به شرطی که تصویر برتر و بزرگتر را رو به روی دیدگان داشته باشید. مادر شدن این تجربه ی ارزشمند، حتما با سختی هایی همراه خواهد بود اما اگر می خواهید این تجربه ی زیبا را داشته باشید، توصیه می کنیم حتما استرس ها را با کمک درمانگر حل کنید و به هدف مهمتر فک کنید.

با یک روانشناس خوب آشنا شوید

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید