استیون پینکر

استیون پینکر با نام کامل استیون آرتور پینکر متولد هجدهم سپتامبر 1954 در کبک کانادا، یک روانشناس آمریکایی است که توضیحات تکاملی درباره ی عملکرد مغز آدمی و بنابراین زبان و رفتار ارائه داد. او در یک همسایگی یهودی ها به دنیا آمد.

تحصیلات

پینکر در دانشگاه مک گیل رشته ی علوم شناختی به تحصیل پرداخت. موفق شد در سال 1976 در رشته ی روانشناسی مدرک لیسانس خود را اخذ کند. دکتر پینکر در سال 1979 از دانشگاه هاروارد توانست مدرک دکتری اش را در رشته ی روانشناسی تجربی اخذ نماید. او در ادامه پس از مدتی تدریس در دانشگاه های هاروارد و استنفورد، به دانشگاه MIT پیوست و عضوی از دپارتمان مغز و علوم شناختی شد. او در سال 1989 به مرتبه ی استاد تمام نائل شد. پینکر در سال 2003 به عنوان استاد به دانشگاه هاروارد بازگشت.

استیون پینکر
استیون پینکر

نویسندگی

استیون پینکر، برای نیویورک تایمز و آتلانتیک مطلب می نویسد و نویسنده ی ده کتاب محسوب می شود. این کتاب ها شامل موارد رو به رو می باشد: غریزه ی زبان، مغز چگونه کار می کند، پیوندها و نمادها، آموزش پذیری زبان و رشد زبان، شناخت دیداری و جنس اندیشه: زبان پنجره ای به طبیعت انسان.

به عقیده ی دکتر پینکر، این که همجنسبازان اعدام شوند، در مراکز سقط جنین بمب گذاری شود، جادوگران سوزانده شوند و هواپیماها به برج ها اصابت کنند، فقط برای این که دستوری تخیلی از جانب پروردگار بوده، کاملا شایسته ی سرزنش شدن است. چرا که اعمالی این چنینی نمی تواند پاسخی به حس اخلاقیات درونی ما باشد.

نگاه به کارنامه استیون پینکر

در برخی از جوامع علمی کارهای دکتر پینکر مورد استقبال قرار گرفت اما در برخی دیگر موجب ایجاد تضادهایی شد. از دیدگاه فلسفی و دینی، نگاه کاملا زیست شناسانه به مغز انسان می توانست انسانیت فرد را کاهش دهد. در کنار این تناقض های علمی هم به کارهای ایشان وارد شده است. برخی از زیست شناسان باستانی مانند استفان جی گولد بر این باورند که داده های استیون پینکر برای این حجم از ادعاهایی که دارد، کافی نمی باشد. و این که تاثیرات محتمل دیگری بر ذهن انسان ممکن الوجود هستند.

به کلیه ی علاقه مندان به موضوعات روان-زبان شناسی و سایر حوزه های تحقیقاتی دکتر پینکر توصیه می شود که آثار ایشان را مطالعه کنند. در کنار این مطالب فراوان دیگری در اینترنت موجود است که با دسترسی فوری و آسان، راه را برای تحقیق هموار کرده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید