استرس مرغان دریایی

204
استرس مرغان دریایی
استرس مرغان دریایی

استرس مرغان دریایی

استرس مرغان دریایی شاید عنوان عجیبی به نظر برسد اما نشان از رویدادی واقعی دارد که در ادامه بررسی می کنیم. پس از طوفان های شدید ماه فوریه 1984، روزنامه ها اخبار مربوط به لاشه ی پنجاه هزار مرغ دریایی را که به ساحل آورده شده بودند، گزارش کردند. هیچ گونه آلودگی در کار نبود. شاید بی غذا ماندن سبب گرفتار شدن در محیطی ناسازگار حادثه ساز بوده است. اما از بعد از کالبدشکافی معلوم شد مرگ مرغان دریایی، استرس و خستگی و ترس ناشی از آن بوده است.

نظر عامه مردم

به نظر عامه ی مردم استرس حادثه یا موقعیتی است که منجر به بروز علائم بدنی در فرد می شود. بسیاری از حالات و تجربه ها هستند که می توانند مکانیزم استرس را برانگیزند. مثلا اندوه یا شادی، سوگ، کامیابی، تنش های یک کارگر، کامیابی مسئولان، غم و اندوه در فردی که کارش را از دست داده، ناامیدی های یک فرد بیکار یا بیمار، پیروزی یک وزنه بردار، شوق دیده بازمانده ها و بسیاری از رویدادهای دیگر می تواند منجر به بروز استرس در فرد مورد نظر باشد.

استرس مرغان دریایی
استرس مرغان دریایی

بر اساس تعریف سلیه، استرس یک پاسخ غیراختصاصی است که بدن در مقابل درخواست هایی که با آن مواجه می شود از خود نشان می دهد. باید قبول کنیم که نوع بشر همواره در معرض استرس قرار دارد و نمی تواند از آن فرار کند. استرس یک نوع تحریک است برای روش شدن موضوع که استرس اندک می تواند مفید اما استرس فراوان می تواند نابودکننده باشد به این جمله توجه نمایید: امواج هوا می تواند انسان را به تحرک وا دارد و او را هوشیار کند اما توفان از دیگر سو می تواند کشنده باشد. داستان استرس هم همین است.

بسیار اهمیت دارد که افراد به خودشان و احساس شان توجه داشته باشند. بسیار اند افرادی که در اوج استرس های مخرب هستند اما هیچ گونه آگاهی از این وضعیت خود ندارند و طبیعی است که در پی درمان هم برنمی آیند. ذهن آگاهی و بودن در لحظه و اطلاع داشتن از محیط پیرامون و درون همگی کمک می کند که انسان اگر شرایطی غیر طبیعی دارد، آن را شناسایی کند و پس از پذیرفتن قضیه در پی درمان یا راه حل برای شرایط بوجود آمده برآید.

توصیه آخر

توصیه ی ما این است که در صورتی که متوجه بروز استرس ناسالم در خود یا اطرافیان تان شدید، خیل زود نسبت به بازیابی آرامش تان از طرق مختلف اقدام نمایید و اگر احساس کردید این موضوع از توان شما خارج است، از درمانگر کمک بگیرید.

با یکی از روانشناسان خوب آشنا شوید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید