آنا فروید

آنا فروید که بین سال های 1895 تا 1982 زندگی می کرد، روان شناس برجسته و دختر زیگموند فروید پزشک اتریشی بود که بنیانگذار مکتب روانکاوی است. آنا فروید توانست تاثیر فراوانی روی روانکاوی، روان درمانی و روانشناسی کودک داشته باشد. البته باید در نظر بگیریم نام این روانشناس بزرگ نباید در سایه ی حجیم پدرش قرار بگیرد. باید بدانیم تاثیرات فراوان آنا فروید در روانشناسی، کاملا منحصر به فرد و در خور توجه بوده است و برای همین باید به عنوان یک فرد تاثیرگذار و مستقل از ایشان یاد شود.

او توانست در طول زندگی کاری و حرفه ای خود به یکی از برترین و مجرب ترین روانکاوان دوران تبدیل شود. از او به عنوان بنیانگذار روانکاوی کودک یاد می کنند. این موضوع دارای یک تناقض بزرگ در ارتباط پدر و دختر است، چرا که زیگموند همیشه بر این باور بود که کودکان نباید تحت روانکاوی قرار بگیرند!

با این که آنا فروید توانست پیش رفت های زیادی را در زمینه ی مزبور داشته باشد، اما درباره ی کودکان زیر شش سال کاملا با پدرش موافق بود و فکر می کرد روان کاوی برای این گروه سنی مناسب نیست و برای همین برای این دسته از کودکان باید از راهبردهای درمانی مفید دیگر بهره برد. خانم آنا فروید، توانست کارهای پدرش را تکمیل کند و تعداد زیادی از مکانیزم های دفاعی را تعریف و شکل دهد. مکانیزم های دفاعی که درباره ی آن صحبت کردیم مربوط به راهکارهایی است که Ego استفاده می کند تا خود را در برابر اضطراب حفاظت نماید.

آنا فروید
آنا فروید

مکانیزمهای دفاعی

با این که اسطوره ای مانند زیگموند فروید تعدادی از مکانیزم های دفاعی را توصیف کرده بود اما این آنا فروید بود که در کتاب خود با نام Ego و مکانیزم های دفاعی آن به سال 1936 توانست روشن ترین و شفاف ترین و جامع ترین مجموعه ی مکانیزم های دفاعی را ارائه کند. بسیاری از این مکانیزم های دفاعی مانند انکار و سرکوب به اندازه ای در بین مردم جا افتاده اند که به کرات در زندگی روزانه و در مکالمات روزمره استفاده می شوند.

جمع بندی…

بنابراین در یک جمع بندی می توانیم اشاره کنیم که آنا فروید، برای روانکاوی کودک، مکانیزم های دفاعی و روان شناسی Ego شهرت دارد. خانم فروید در روز سوم دسامبر 1895 در وین اتریش زاده شد و در روز نهم اکتبر 1982 در لندن انگلیس از دنیا رفت. این بانوی برجسته و اسطوره ی روان شناسی کوچک ترین فرزند زیگموند فروید از میان شش فرزند بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید