آلبرت بندورا

آلبرت بندورا را بزرگ ترین روان شناس زنده ی دنیا می دانند. آلبرت بندورا در روز چهارم دسامبر 1925 در آلبرتا کانادا در منطقه ای کوهستانی ولی زیبا به دنیا آمد. او یک روان شناس آمریکایی زاده ی کانادا است که برای ارائه ی نظریه ی شناختی اجتماعی شناخته می شود. او نظریه ی یادگیری اجتماعی، ایده ی خودتاثیر گذاری و آزمایشات معروف Bobo Doll را در کارنامه ی حرفه ای خود ثبت کرده است.

رتبه بندی آلبرت بندورا

ایشان استاد تمام دانشگاه استنفورد هستند و همان طور که گفتیم به عنوان یکی از بزرگ ترین روان شناسان زنده ی دنیا شناخته می شوند. آلبرت بندورا، در سال 2002 به عنوان رتبه ی چهارم روان شناسان تاثیرگذار قرن بیستم شناخته شد، در حالی که اسکینر، فروید و ژان پیاژه در رده های بالاتر قرار داشتند.

آلبرت بندورا
آلبرت بندورا

شهر کوچکی که بندورا در آن به دنیا آمد، تقریبا 50 کیلومتر با ادمونتون فاصله داشت. او آخرین فرزند از میان شش فرزند خانواده بود. تحصیلات ابتدایی او در مدرسه ای شکل گرفت که بسیار کوچک بود و تنها دو معلم داشت و قرار بود بچه ها به خودشان تدریس کنند! دلیل این موضوع، محدودیت دسترسی به منابع علمی بود که پیشتر به آن اشاره شد. با این که محتوای کتاب ها خیلی راحت می توانستند فراموش شوند، اما حافظه می تواند در هر شرایطی به کمک فرد بیاید.

پس از شرکت در دانشگاه بریتیش کلمبیا خیلی زود آلبرت بندورا به رشته ی روانشناسی علاقه مند شد. در واقع می توان گفت آلبرت جوان به نیت تحصیل در رشته ی علوم زیست شناختی وارد دانشگاه شده بود و کشف علاقه اش به روان شناسی خیلی اتفاقی بود. آلبرت بندورا در آن زمان مجبور بود شب ها کار کند و سپس با مجموعه ای از دانشجویان دیگر به دانشگاه بیاید. او خیلی زود فهمید ساعت های زیادی را تا آغاز کلاس هایش باید در دانشگاه باشد و برای همین در یک سری کلاس های اضافی در تایم صبح خیلی زود شرکت کرد تا زمان خود را به نحوی پر کند. همین بود که مقدمه ی علاقه مندی آلبرت بندورا به روان شناسی را فراهم کرد.

سخن آخر…

بندورا در سال 1949 از دانشگاه بریتیش کلمبیا فارغ التحصیل شد در حالی که تنها سه سال درس خوانده بود. سپس به دانشگاه Iowa رفت. پس از اخذ مدرک دکتری، به عنوان استاد دانشگاه در دانشگاه استنفورد برگزیده شد. علاقه مندان به این روان شناس بزرگ می توانند آثار و مقالات ایشان را مطالعه بفرمایند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید